Zagraniczne, dwutygodniowe  praktyki uczniów ZSEiT  w Rimini zakończone

Zagraniczne, dwutygodniowe praktyki uczniów ZSEiT w Rimini zakończone

[05.06.2024]

W sobotę 1 czerwca młodzież z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku wróciła z Włoch, gdzie uczniowie realizowali dwutygodniowe staże zawodowe w ramach projektu Erasmus+ „Nowe umiejętności kluczem do sukcesu”.

Przedstawiciele klas technikum kształcącego w zawodach: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik agrobiznesu, technik ekonomista oraz przedstawiciele szkoły branżowej I stopnia w zawodach: mechanik samochodowy i mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych od 20 do 31 maja podnosili swoje kompetencje zawodowe zgodnie z kwalifikacjami zawodowymi dla danego typu szkoły we włoskich firmach.

Wspieranie uczenia się przez całe życie, rozwój zawodowy i osobisty, wzmacnianie tożsamości europejskiej i aktywności obywatelskiej uczestników mobilności to cele programu Erasmus+, które podczas praktyk zawodowych w Rimini zostały osiągnięte. Przed wyjazdem młodzież uczestniczyła w warsztatach, które umożliwiły poznanie kultury i języka włoskiego, a po przyjeździe do Włoch wszystkie cenne wskazówki uzyskane podczas warsztatów uczniowie wdrożyli w swój pobyt nad Morzem Adriatyckim. Nad grupą czuwała pani Karolina i pan Gabriel z Sistema Turismo, którzy na początku bardzo szczegółowo zaznajomili uczniów z Rimini, poinstruowali, jak poruszać się po mieście transportem publicznym i zapoznali uczniów z pracodawcami, którzy po zakończeniu staży zawodowych bardzo chwalili młodzież za sumienność i dokładność w wykonywaniu powierzonych im zadań.

Oprócz zdobytego doświadczenia zawodowego, uczniowie wrócili również z pięknymi wspomnieniami. Codziennie spacerowali ulicami Rimini, odkrywając bogatą architekturę tego urokliwego miasta. Ponadto uczniowie wybrali się na wycieczkę do najmniejszej republiki na świecie, czyli do San Marino, gdzie z panią przewodnik zgłębiali historię tego pięknego miejsca. Nie zabrakło również czasu na plażowanie i poznawanie nowych smaków włoskiej kuchni.

Pobyt zakończył się wręczeniem uczniom certyfikatów uczestnictwa w mobilności oraz odbycia stażów zawodowych. Bogatsi o nowe, cenne doświadczenia uczniowie wrócili pewni siebie, że dalej mogą zdobywać świat.

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej

Szczegółowa relacja z dwutygodniowego pobytu w Rimini znajduje się na portalu społecznościowym  Facebook naszej szkoły – zapraszamy do zapoznania się.