Kadeci ZSEiT na pierwszych obchodach pamięci ofiar totalitaryzmów

Kadeci ZSEiT na pierwszych obchodach pamięci ofiar totalitaryzmów

[19.01.2021]

W dniu 18 lutego 2021 roku na zaproszenie Burmistrza Pasłęka dra Wiesława Śniecikowskiego kadeci Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku wzięli udział w obchodach Dnia Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach.

Dzień ten został ustanowiony uchwałą Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a przyjęta data upamiętnia wyzwolenie niemieckiego obozu zagłady w Działdowie, którego Ofiarami padali polscy działacze społeczni, nauczyciele, ziemianie, duchowni. Po wyzwoleniu w działdowskim obozie utworzono Obóz Nakazowo-Rozdzielczy NKWD Ludowego Komisariatu Spraw Wewnętrznych, którego więźniami byli żołnierze AK, ludzie niezgadzający się z sowiecką okupacją.

W apelu czczącym pamięć Ofiar tragedii, do jakich doszło w regionie, w szczególności w latach 1939-1956 uczestniczył poczet sztandarowy ZSEiT. Kadeci wystawili posterunek honorowy przy pomniku Orła Białego i złożyli wiązankę kwiatów. Podczas uroczystości pamiątkowe wieńce złożyli również Burmistrz Pasłęka Wiesław Śniecikowski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Pasłęku Marian Matuszczak i Jarosław Babalski - przedstawiciel wojewody warmińsko-mazurskiego. 

Dyrekcja ZSEiT składa serdeczne podziękowania wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w tej patriotycznej uroczystości.