Kadeci ZSEiT pamiętają o bohaterze z Malborka

Kadeci ZSEiT pamiętają o bohaterze z Malborka

[08.07.2021]

Minęły już trzy lata od śmierci kpt. pil. Krzysztofa Sobańskiego, który zginął w katastrofie myśliwca MiG-29 pod Pasłękiem.

We wtorek 6 lipca 2021 roku w Krasinie odbyła się uroczystość złożenia kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym pilota, który wiedząc o awarii samolotu, prawdopodobnie zrobił wszystko, by maszyna nie runęła na tereny zabudowane. „Bohater. Oddał swoje życie, ratując innych” - głosi napis na pamiątkowej tablicy.

Kadeci z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku wystawili posterunek honorowy przy obelisku i asystowali przy składaniu kwiatów. Wiązanki składali: Starosta Elbląski Maciej Romanowski, delegacja 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego z Malborka na czele z dowódcą,  Wiceburmistrz Pasłęka Marek Sarnowski, Dyrektor ZSEiT Marian Matuszczak oraz wdowa po tragicznie zmarłym pilocie pani Marlena Sobańska wraz z rodziną. Zapalono znicze pamięci. W przestrzeni powietrznej hołd oddali poprzez przelot samolotów piloci z Lotniska Malbork.

Mimo trwających wakacji oraz stanu epidemicznego uczniowie przybyli na uroczystość, za co dyrekcja szkoły składa serdeczne podziękowania kadetom: Natalii Domańskiej, Oliwii Korzeniewskiej, Wiktorii Pielech, Sarze Winogrodzkiej, Bartłomiejowi Macko i Erykowi Majce.

Klasy mundurowe  Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku pełnią  patronat nad obeliskiem.