Kolejny projekt Erasmus+ realizowany w ZSEiT w finalnym stadium

Kolejny projekt Erasmus+ realizowany w ZSEiT w finalnym stadium

[20.09.2021]

Po długiej covidowej przerwie Zespół Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku intensywnie realizuje drugi projekt Erasmus+ „Nowe umiejętności = nowe możliwości”. Niedawno 12 uczniów wróciło z Malagi, a już kolejna grupa 20 uczniów wyruszyła w piątek do Rimini na dwutygodniowe staże zagraniczne.

Tym razem działania projektowe objęły szersze grono uczestników, ponieważ do projektu zostało zrekrutowanych 8 uczniów kształcących się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych, 7 - technik agrobiznesu oraz 5 - technik ekonomista. Rekrutację przeprowadzono już w październiku i listopadzie 2020 roku, zajęcia przygotowawcze do wyjazdu z doradcą zawodowym, z języka włoskiego i kulturoznawcze odbywały się w trybie zdalnym od grudnia 2020 do czerwca 2021, a zajęcia integracyjne z przygotowaniem interpersonalnym już przed samym wyjazdem we wrześniu 2021. Cały długi proces realizacji pierwszej tury projektu został wydłużony przez zdalną naukę i obostrzenia w obu krajach.

Na szczęście dzięki poluzowaniu obostrzeń oraz decyzji całej grupy o szczepieniu, można było bez większych problemów wyjechać do Włoch.

W piątkową noc młodzież wyruszyła na lotnisko do Warszawy Modlin, aby bezpośrednio udać się do Rimini, gdzie partner projektu Sistema Turismo zorganizował transfer, noclegi, miejsca praktyk oraz wycieczki kulturoznawcze. Przed uczniami naprawdę intensywny czas pracy, ale i przyjemności wynikające z przebywania w miejscowości położonej nad samym morzem. Z relacji uczestników wynika, że pogoda na razie dopisuje, jedzenie i hotel spełniają ich oczekiwania oraz że z niecierpliwością czekają na swoje pierwsze prawdziwe zetknięcie z pracą za granicą w międzynarodowym zespole.

Projekt jest w całości realizowany ze środków Unii Europejskiej. Uczniowie nie ponoszą żadnych kosztów. W ramach projektu otrzymują również stroje i kieszonkowe na wyjazd oraz biorą udział w bezpłatnych warsztatach.

Szkoła z sukcesem ubiega się o środki na realizację projektów Erasmus +, aby stworzyć młodzieży szansę na: podniesienie umiejętności zawodowych oraz językowych, umożliwienie pracy w zespole międzynarodowym, poznanie europejskiej kultury, podniesienie samooceny uczniów, stworzenie  szans na zatrudnienie - uczestnicy otrzymają międzynarodowe dokumenty potwierdzające udział w mobilności, tj. Osiągnięcia ECVET, Europass oraz certyfikat uczestnictwa w projekcie wystawione przez włoską firmę pośredniczącą.  

Czekamy na relacje młodzieży z wrażeń z ich pobytu.