Młodzież z ZSEiT na wycieczce dydaktycznej w Sztutowie i w Nowym Dworze Gdańskim

Młodzież z ZSEiT na wycieczce dydaktycznej w Sztutowie i w Nowym Dworze Gdańskim

[11.10.2021]

8 października 2021 r. uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku wyjechali na wycieczkę dydaktyczną do Muzeum Żuławskiego w Żuławskim Parku Historycznym w Nowym Dworze Gdańskim oraz Muzeum Stutthof w Sztutowie.

Pierwszym punktem wycieczki było Muzeum Żuławskie w Nowym Dworze Gdańskim. Młodzież z zainteresowaniem słuchała opowieści pani przewodnik, która w ciekawy sposób opowiadała o życiu dawnych mieszkańców Żuław. W trakcie barwnych opowieści uczniowie mieli możliwość obejrzeć wystawę prezentującą zabytki materialne związane z historią Żuław, ekspozycje poświęcone mennonitom – niderlandzkiej mniejszości religijnej, mieszkającej na Żuławach w XVI w., kolekcję dawnych przedmiotów codziennego użytku oraz rekonstrukcję dawnego pomieszczenia, służącego ochronie przeciwpowodziowej.

Kolejnym etapem wycieczki dydaktycznej było Muzeum Stutthof. Muzeum obejmuje część terenu byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego, powstałego w czasie II wojny światowej, w którym zginęło ok. 65 tysięcy ludzi. Przed rozpoczęciem zwiedzania, młodzież ZSEiT obejrzała film dokumentalny o obozie koncentracyjnym Stutthof, o ofiarach i procesie zbrodniarzy wojennych. Po projekcji filmu przewodnik muzeum oprowadzał uczniów po terenie dawnego obozu i opowiadał wstrząsające historie o więźniach. Emocjonujące wystawy z eksponatami i ze zdjęciami oraz zwiedzanie baraków, dawnej komory gazowej i krematorium wprowadziły wszystkich w głęboką zadumę i poważny nastrój. Uczniowie oddali hołd ofiarom zagłady i uczcili minutą ciszy pamięć zamordowanych w obozie koncentracyjnym.

Wycieczka dydaktyczna do Muzeum Żuławskiego oraz Muzeum Stutthof była niewątpliwie cenną lekcją historii, która na długo pozostanie w pamięci młodzieży ZSEiT.