Niecodzienna lekcja historii uczniów ZSEiT

Niecodzienna lekcja historii uczniów ZSEiT

[05.11.2021]

29 października 2021 roku uczniowie klasy II OLb z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku udali się do Biblioteki Publicznej w Pasłęku.

Celem wyjścia było zobaczenie wystawy w Izbie Historycznej „Pasłęk i okolice w roku 1945 w dokumentacji wojsk radzieckich” i wysłuchanie wykładu Pana Piotra Adamczyka na temat historii tamtych wydarzeń i zebranych dokumentów. Wystawa składa się z 18 plansz, gabloty z oryginalną dokumentacją i miniaranżacji. Pokazuje ona tereny dawnego, przedwojennego powiatu i prezentuje takie miejsca jak: Pasłęk, Słobity, Młynary, Zielonka Pasłęcka, Krasin, Bielica, Rogajny, Gryżyna, Marianka, Krosno. Opisuje działania wojenne, jakie miały miejsce w 1945 roku na wymienionych terenach. Dzięki tej inicjatywie uczniowie mieli możliwość zobaczenia i wysłuchania opowieści dotyczącej ich miejsca zamieszkania.

 

Bardzo miłym akcentem wspólnego wyjścia było odwiedzenie Galerii Pasłęckiego Ośrodka Kultury i obejrzenie ciekawej dla oka i ducha wystawy poplenerowej „Pasłęckie Barwy Jesieni”.