Obchody 103. rocznicy odzyskania niepodległości w ZSEiT

Obchody 103. rocznicy odzyskania niepodległości w ZSEiT

[12.11.2021]

W murach Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku, tak ważne wydarzenie, jakim jest Narodowe Święto Niepodległości, zasługuje na szczególną oprawę.

Dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie klas mundurowych pod kierunkiem majora Bolesława Czechowskiego przez kolejne dwa dni podkreślali wagę corocznych obchodów, uczestnicząc w uroczystościach szkolnych i lokalnych.

Zgromadzenie przy dębie upamiętniającym bohaterów Niepodległej, uroczysty apel, część artystyczna oraz odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” przez społeczność szkolną to główne wydarzenia związane z obchodami Święta Niepodległości w ZSEiT, które odbyły się 10 listopada 2021 r. Szkolną akademię rozpoczął dyrektor Marian Matuszczak, wygłaszając przemówienie na temat genezy święta i istotnych aspektów patriotyzmu w dzisiejszych czasach. Uroczystość uświetniły wystąpienia zaproszonych gości: Wicestarosty Elbląskiego Ryszarda Zająca, Burmistrza Pasłęka Wiesława Śniecikowskiego, dyrektor Delegatury w Elblągu Kuratorium Oświaty w Olsztynie Małgorzaty Adamowicz oraz starszej wizytator Teresy Bednarz. 

Uroczystość stworzyła okazję do wyróżnienia i podsumowania pracy uczniów trzeciej klasy mundurowej – liceum ogólnokształcącego o ukierunkowaniu obronnym. Major Bolesław Czechowski wręczył nagrody dla najlepszych kadetów. Nagrodzone osoby to: Eryk Majka, Konrad Wyżyń, Paweł Kondratowicz, Magda Myślińska oraz Wiktoria Wolfram.

Po części oficjalnej, pierwsza klasa liceum ogólnokształcącego o ukierunkowaniu obronnym, pod kierunkiem pani Anety Wołosz i majora Bolesława Czechowskiego, przedstawiła spektakl słowno-muzyczny, mający charakter rozważań nad znaczeniem wolności oraz obrazujący sytuację polityczną kraju i ducha narodu polskiego w drodze do niepodległości.

Na zakończenie obchodów szkolnych, dokładnie o symbolicznej godzinie 11:11, młodzież ZSEiT wspólnie odśpiewała hymn narodowy zgodnie z ogólnopolską akcją „Szkoła do Hymnu”.

Wyjątkowym wyrazem patriotyzmu lokalnego młodzieży i nauczycieli ZSEiT był udział w miejskich obchodach 103. rocznicy odzyskania niepodległości. 11 listopada 2021 r. poczet sztandarowy szkoły uczestniczył we mszy świętej za Ojczyznę. Po mszy odbył się przemarsz uczniów – kadetów z 50-metrową flagą ulicami miasta. To zdarzenie nie mogło zostać niezauważone.

Tego samego dnia młodzież ZSEiT odwiedziła Grób Nieznanego Żołnierza i zapaliła symboliczne światełka pamięci poległych rodaków walczących za niepodległą ojczyznę. 

To była niezwykła lekcja patriotyzmu!