11 listopada 2021r. w Pasłęku - historyczny dzień dzięki kadetom ZSEiT

[14.11.2021]

11 listopada 2021 r. niezawodna młodzież klas wojskowych Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku z dumą uczestniczyła w miejskich obchodach 103. rocznicy odzyskania niepodległości.

Przemarsz kadetów - uczniów liceum ogólnokształcącego o ukierunkowaniu obronnym z biało-czerwoną flagą o długości 50m i szerokości 3m był niesamowitym zjawiskiem przemawiającym do wyobraźni wszystkich uczestników uroczystości.

Po mszy świętej w kościele pw. św. Bartłomieja 124 kadetów ZSEiT z dumą niosło polskie barwy narodowe pod pomnik Orła Białego. Za 50-metrową flagą maszerowali: mieszkańcy gminy i miasta Pasłęk, 16 pocztów sztandarowych, orkiestra z Zielonki Pasłęckiej, cheerleaderki, chór z Pasłęckiego Ośrodka Kultury.

Wszyscy kadeci ZSEiT stawili się wraz z wychowawcami, by ramię w ramię nieść ogromnych rozmiarów flagę Polski. Tym samym zdali egzamin z patriotyzmu i tożsamości narodowej. Byli dumni, że są Polakami i służą Niepodległej. Prawdopodobnie nigdzie w Polsce takiego wydarzenia nie było.

Uczniowie klas mundurowych ZSEiT zrobili to także dla żołnierzy 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej w Braniewie, dla żołnierzy 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej oraz dla wszystkich żołnierzy i funkcjonariuszy naszej Ojczyzny, pełniących służbę na granicy polsko-białoruskiej.

Był to wyraz wielkiego szacunku i podziękowania za odwagę i poświęcenie.