Kadeci ZSEiT na wojskowym pikniku w Nidzicy

[24.05.2022]

W związku z uchwaleniem przez Sejm RP ustawy o obronie Ojczyzny w 32 miejscowościach w kraju odbyły się akcje promujące jej zasady.

Dzięki uprzejmości Dowódcy 9 BBKPanc,  który zapewnił przejazd autokarem, uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku udali się do Nidzicy. Ponad 30 kadetów zapoznało się ze sprzętem wojskowym oraz zasadami służby wojskowej, która teraz ma być dobrowolna, czyli ochotnicza. Rozpoczyna się trwającym miesiąc szkoleniem przygotowawczym, które obejmuje złożenie przysięgi, a potem wszyscy chętni mogą uczestniczyć w specjalistycznym szkoleniu, które trwa jedenaście miesięcy. Kończący szkolenie będą mieli nadany nowy stopień - starszy szeregowy specjalista. Po szkoleniu można rozpocząć normalną służbę zawodową.

Polska armia ma docelowo liczyć około 250 tys. żołnierzy i 50 tys. terytorialsów. Kadeci z ZSEiT wykazali duże zainteresowanie szkoleniem i wielu z nich zdecyduje się na dobrowolną służbę. Ci,  którzy pójdą do akademii wojskowych, będą po zliczeniu pierwszego roku zarabiać tyle, co szeregowy, czyli ponad cztery tysiące złotych. W celu sprawnej realizacji zadań wynikających z nowej ustawy powstały Wojskowe Centra Rekrutacji, dotychczas były to Wojskowe Komendy Uzupełnień.

W najbliższą sobotę, tj. 28.05.2022 r. podobny piknik odbędzie się w 9 BBKPanc w Braniewie, na który już teraz zaprasza Dowódca Brygady. Będzie oczywiście jak w Nidzicy grillowana kiełbaska i żołnierska grochówka.

Informacji na temat ww. wydarzenia udziela mjr Bolesław Czechowski /tel. 505 246 602/. Transport /autokar/ zapewnia 9 BBKPanc.