Uczniowie ZSEiT w Gdańsku w ramach programu „Poznaj Polskę”

[14.06.2022]

To już kolejny wyjazd uczniów ZSEiT w Pasłęku dofinansowany z przedsięwzięcia Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę” w ramach programu Polski Ład.

Tym razem młodzież klas licealnych o ukierunkowaniu obronnym w środę, 8 czerwca, wyjechała  do Gdańska, aby zwiedzić miejsca związane z historią Polski. Pierwszym punktem było Muzeum II Wojny Światowej. W podziemiach spektakularnego budynku uczniowie, wyposażeni w audioprzewodniki, zagłębiali historię największego konfliktu w dziejach ludzkości,  poznawali fakty na temat brutalnych systemów totalitarnych, ich ofiar oraz bohaterów walk o wolność.

Po obiedzie i krótkim spacerze wzdłuż Motławy i ulicy Długiej młodzież przemieściła się na Pole Bitwy na Westerplatte - symbolicznego miejsca waleczności i patriotyzmu. W towarzystwie przewodnika uczniowie poznali prawdy i mity związane z obroną Westerplatte i jej bohaterami dowodzonymi przez majora Henryka Suchodolskiego. Na pewno dużo przemyśleń wywołał znajdujący się tam napis „NIGDY WIĘCEJ WOJNY”.

Przepełniona refleksją na temat wojny i pokoju młodzież ZSEiT wróciła do Pasłęka w godzinach popołudniowych. To była niezapomniana lekcja historii.