Kadeci ZSEiT pamiętają o bohaterze z Malborka

[18.07.2022]

Minęły już cztery lata od tragicznej śmierci kpt. pil. Krzysztofa Sobańskiego, który zginął w katastrofie myśliwca MiG-29 pod Pasłękiem.

6 lipca 2022 roku w Krasinie odbyła się uroczystość złożenia kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym pilota, który wiedząc o awarii samolotu, prawdopodobnie zrobił wszystko, by maszyna nie runęła na tereny zabudowane. „Bohater. Oddał swoje życie, ratując innych” - głosi napis na pamiątkowej tablicy.

Kadeci z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku wystawili posterunek honorowy przy obelisku i asystowali przy składaniu kwiatów. Wiązanki składali: Starosta Elbląski Maciej Romanowski, delegacja 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego z Malborka na czele z dowódcą, Dyrektor ZSEiT Marian Matuszczak oraz wdowa po tragicznie zmarłym pilocie pani Marlena Sobańska wraz z rodziną. Zapalono znicze pamięci. Druga część uroczystości odbyła się w Sakówku, w miejscu katastrofy. Tu również pod pamiątkowym obeliskiem złożono kwiaty i zapalono znicze pamięci.

Mimo trwających wakacji uczniowie przybyli na uroczystość, za co dyrekcja szkoły składa serdeczne podziękowania kadetom i ich opiekunowi – pani Justynie Konopackiej.

Obecni na uroczystości kadeci to:

1. Jolanta BAJGOT                                    - II LO A
  2. Oliwia KORZENIEWSKA                       - II LO A
  3. Wiktoria PIELECH                                 - II LO A
  4. Paulina LENKIEWICZ                           - II LO B
  5. Paweł FORYSIAK                                 - II LO B
  6. Dawid KOLADYŃSKI                            - I LO
  7. Alan KIROL                                           - I LO

Klasy mundurowe Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku pełnią patronat nad obeliskiem.