Kadeci  ZSEiT na obozie szkoleniowym w 9 BBKPanc.

Kadeci ZSEiT na obozie szkoleniowym w 9 BBKPanc.

[11.10.2022]

W dniach 03.10-07.10.2022 r. odbył się obóz szkoleniowy IV klasy LO o ukierunkowaniu obronnym w bazie 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej im. króla Stefana Batorego w Braniewie.

Kadeci zapamiętają ten obóz z uwagi na udział w wielu uroczystościach, które miały miejsce w czasie ich pobytu w jednostce  - 27 września minęła 28. rocznica powstania Brygady.

Programowe szkolenie odbywało się zgodnie z planem. I tak w poniedziałek, 03.10.2022 r. kadeci wzięli udział w spotkaniu z Dowódcą  9 BBKPanc. płk. Sławomirem LIDWĄ. Następnie kustosz Sali Tradycji przypomniał zebranym o historii powstania Brygady i tradycji oręża polskiego, jakie dziedziczy po sławnych jednostkach, czyli pułkach ułanów - Nowogródzka Brygada Kawalerii. We wtorek, po pobudce o godz. 6.00 i odbyciu zaprawy porannej, zgodnie z porządkiem dnia kadeci wzięli udział w szkoleniu strzeleckim na przykoszarowym placu ćwiczeń 9 BBKPanc., gdzie odbyli strzelanie z karabinku  pneumatycznego. Wśród kadetów zwyciężył Bartłomiej MRÓZ  /30 pkt. na 30 możliwych/, natomiast spośród kadetek najlepsza okazała się Natalia DOMAŃSKA /24 pkt. na 30 możliwych/. Potem, na placu musztry odbyła się próba do święta Brygady. Po obiedzie na kadetów czekała hala sportowa lub miejski basen. Kolejnego dnia, w środę kadeci  brali udział w szkoleniu SERE - podstawy poziomu A, czyli sztuka przetrwania i bytowania na terenie zajętym przez przeciwnika. Zadanie polegało na odszukaniu i ewakuacji swoich rannych kolegów z plutonu. Zwyciężyła drużyna „Kreciki” pod dowództwem Oliwii Kujawskiej. Następnie odbyła się próba generalna do święta Brygady, a po obiedzie, tradycyjnie - hala sportowa lub basen. W czwartek kadeci zapoznali się z blokiem szkolenia, w tym ze słynną tzw. „sala talibską” a następnie wzięli udział w szkoleniu na tzw. „punktach nauczania” przy strzelnicy pistoletowej. Ostatniego dnia pobytu w jednostce odbywały się uroczystości zorganizowane z okazji święta Brygady. Uroczysty apel, przejęcie tradycji kawaleryjskich, wyróżnienia i podziękowania, a także dzień otwartych koszar, pokazy sprzętu i wyszkolenia żołnierzy oraz żołnierska grochówka – tak w wielkim skrócie wyglądały obchody 28. rocznicy powstania 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej. Kadeci ZSEiT w swoich mundurach prezentowali się bardzo dobrze i wzbudzali duże zainteresowanie, zwłaszcza podczas defilady wśród mieszkańców Braniewa i zaproszonych gości, w tym Dyrektor szkoły pani Lidii ZAWRCZYŃSKIEJ, która po zakończeniu defilady złożyła Dowódcy Brygady panu pułkownikowi Sławomirowi LIDWIE życzenia i okolicznościowy grawerton.

Obóz był prawdziwą lekcją patriotyzmu i żołnierskiego życia dla kadetów, którzy po maturze wkraczają w dorosłe życie a wielu z nich myśli o służbie w Wojsku Polskim. Powodzenia !!!

Dziękujemy żołnierzom 9 Brygady i życzymy żołnierskiego szczęścia.