Uczniowie ZSEiT wracają z Hiszpanii

Uczniowie ZSEiT wracają z Hiszpanii

[03.11.2022]

Dwa tygodnie minęły bardzo szybko i już w środę w nocy młodzież odbywająca staże w hiszpańskich zakładach pracy wróciła do Polski.

Tym razem 14 uczniów ZSEiT kształcących się w zawodach: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik ekonomista i technik agrobiznesu, pod kierunkiem hiszpańskich pracodawców, celująco wykonało swoje zadanie i zrealizowało cele projektu Erasmus+ „Pracuję, doświadczam i uczę się Europy”. Młodzież zapoznała się z innymi standardami pracy, nowymi metodami wykonywania usług właściwych ich specjalizacji oraz skutecznej komunikacji w języku obcym.

Już przygotowanie do wyjazdu, które trwało 5 miesięcy, miało wymiar edukacyjny. Uczniowie tworzyli  pierwsze CV, które skutkowało zdobyciem odpowiedniego miejsca pracy. Uczestniczyli w wyjazdowych warsztatach z rozwoju osobistego i integracji, rozpoczęli naukę kolejnego języka obcego, tym razem hiszpańskiego. Natomiast sam wyjazd to dla nich całe pasmo nowych doświadczeń. Każdego dnia samodzielnie odnajdywali się w nowym miejscu, podróżując środkami lokomocji, nie tylko w różne części miasta, ale i regionu. W miejscu pracy tworzyli zespół z osobami o często odmiennej mentalności kulturowej, komunikowali się w języku obcym, obserwowali życie lokalnych mieszkańców, poznawali smaki i uroki życia w Hiszpanii.

Wielkie podziękowania należą się naszemu partnerowi EUROMIND, który zorganizował grupie odpowiednie miejsca praktyk, zakwaterowanie, wyżywienie, bilety na transport komunikacją miejską, ale również bogaty program kulturowy. Młodzież poznała uroki Malagi, Granady oraz pobliskich nadmorskich miejscowości turystycznych, podziwiając architekturę, zabytki oraz pozostałości kultury arabskiej na Półwyspie Iberyjskim. Wyjście na warsztaty paelli było miłym przeżyciem kulinarnym, a wieczór na Flamenco Show niezapomnianym doznaniem artystycznym. Pobyt uczniów ZSEiT w malowniczej Andaluzji na pewno będzie bogatym doświadczeniem zawodowym i osobistym, który ukształtuje ich na ludzi aktywnych, pragnących rozwoju, otwartych, przełamujących bariery i stereotypy.

Na zakończenie stażu młodzież otrzymała Certyfikat Europass Mobilność. Jest to dokument, który umożliwia uczniom profesjonalną prezentację umiejętności, wiedzy oraz doświadczenia zawodowego, a także zapewnia znacznie lepszy start i większe szanse na podjęcie pracy zarówno w Polsce, jak i w Europie.

Wyjazd do Malagi zakończył ostatni etap realizacji akredytowanego projektu Erasmus+ „Pracuję, doświadczam i uczę się Europy”, który realizowany był w ZSEiT od września 2021 roku na łączną kwotę 56.474 euro (w pełnej kwocie finansowany ze środków Unii Europejskiej).

Przed nami jeszcze podsumowanie, które odbędzie się 25 listopada 2022 r. Wszyscy uczestnicy projektu, tj. 29 uczniów, podzielą się swoimi wrażeniami i doświadczeniami z wyjazdów do Berlina, Rimini i Malagi.

Również w listopadzie rusza kolejna rekrutacja nowego projektu Erasmus+ „Europejskie staże drogą do profesjonalizmu" na łączną kwotę 54 992 euro.