104 lata Wolności – Święto Niepodległości w ZSEiT

104 lata Wolności – Święto Niepodległości w ZSEiT

[14.11.2022]

10 listopada 2022 r. uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku świętowali 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

W uroczystości uczestniczyli również zaproszeni goście: wicestarosta Powiatu Elbląskiego Ryszard Zając, burmistrz Pasłęka Wiesław Śniecikowski, starszy wizytator Kuratorium Warmińsko-Mazurskiego w Delegaturze Elbląg Teresa Bednarz, mjr Piotr Kowalik – szef sekcji wychowawczej zaprzyjaźnionej ze szkołą 9BBKP, por. Mirosław Kruba z Centrum Rekrutacji Wojskowej i st. chor. sztab. Artur Janik z 43 Batalionu Lekkiej Piechoty (WOT Braniewo).

Uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem hymnu narodowego. Dyrektor Marian Matuszczak w swoim przemówieniu przywołał historyczne wydarzenia - od utraty niepodległości przez Polskę do momentu jej odzyskania. Uroczystość uświetniły również wystąpienia zaproszonych gości. Dzień ten był również okazją do wyróżnienia uczniów klasy mundurowej. Tradycyjnie zostały wręczone statuetki dla najlepszych uczniów- kadetów z kl.  IV LO.

Część artystyczna została przygotowana przez uczniów klasy I Oddziału Przygotowania Wojskowego pod opieką wychowawcy Anny Turowskiej i majora Bolesława Czechowskiego. Program liryczno-wokalny to cenna lekcja historii przypominająca drogę Polaków do wolnej ojczyzny od okresu zaborów aż po czasy współczesne. O trudnych latach PRL-u przypomniała pani A. Turowska, interpretując tekst utworu muzycznego G. Ciechowskiego pt. „Nie pytaj o Polskę” oraz przedstawiając jego teledysk. Zakończeniem części artystycznej była prezentacja o współczesnym patriotyzmie – wyrażanym poprzez czczenie ważnych rocznic, uczestnictwo w patriotycznych demonstracjach, pamięć o bohaterach, pracę w służbach mundurowych czy działalność charytatywną.

Elementem obchodów Święta Niepodległości była także wystawa pt. „Życie i dokonania Józefa Piłsudskiego”, którą przygotowały panie: Małgorzata Purzycka i Małgorzata Cytrycka.