ZSEiT dla NIEPODLEGŁEJ

[15.11.2022]

Niezawodna młodzież klas wojskowych Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku z dumą uczestniczyła w miejskich obchodach Narodowego Święta Niepodległości.

Przemarsz kadetów z 50-metrową Biało-Czerwoną Flagą był czymś niesamowitym,  przemawiającym do wyobraźni wszystkich uczestników tej uroczystości. Po mszy świętej  około 100  kadetów z dumą niosło polskie barwy narodowe pod pomnik Orła Białego. Flagą kierowała ubrana w mundur wychowawczyni drugiej klasy wojskowej pani Aneta Wołosz. Na czele w mundurach legionistów maszerowało trzech kadetów, a za nimi 16 pocztów sztandarowych, orkiestra z Zielonki Pasłęckiej, mieszkańcy miasta i gminy Pasłęk.

Uroczystość pod pomnikiem Orła Białego rozpoczęła się od odegrania i odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Następnie głos zabrali zaproszeni goście: burmistrz Pasłęka Wiesław Śniecikowski, przewodniczący Rady Miejskiej w Pasłęku Marian Matuszczak i starosta elbląski Maciej Romanowski, którzy w swoich wystąpieniach, nawiązując do wojny na Ukrainie, podkreślali, że niepodległość nie jest nam dana raz na zawsze. Potem nastąpiło złożenie wieńców i wiązanek kwiatów pod pomnikiem Orła Białego.

Obecni na uroczystości zdali egzamin z patriotyzmu, tożsamości i dumy narodowej, że są Polakami, że uczą się i służą Niepodległej.

Oczywiście, jak przy każdych obchodach miejskich, nie mogło zabraknąć młodzieży z klasy III technikum kształcącego w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych, która wraz z opiekunami  przygotowała obecnym poczęstunek w postaci pysznej pajdy chleba, ze smalcem i kiszonym ogórkiem.

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości kadeci z ZSEiT złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze na symbolicznym pomniku żołnierzy września 1939 r. oraz przy obeliskach w Krasinie i Sakówku poświęconych bohaterskiemu pilotowi z Malborka kpt. pil.Krzysztofowi Sobańskiemu.

Zespół Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku z dumą można nazwać SZKOŁĄ PATRIOTÓW, bo w obchodach Narodowego Święta Niepodległości wzięło udział wielu uczniów, nauczycieli, pracowników i ich rodzin.

Dyrekcja Szkoły, która także aktywnie uczestniczyła w obchodach tego święta, dziękuje wszystkim za udział w uroczystości, a w szczególności młodzieży, która z zaangażowaniem włączyła się w jej przygotowanie i przebieg.