Kadeci ZSEiT „na imieninach” u Marszałka Józefa Piłsudskiego

[21.03.2023]

W dniu 19.03.2023 r. na zaproszenie Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej kadeci z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku wzięli udział w obchodach imienin Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Uroczystość odbyła się w Elblągu przy pomniku upamiętniającym postać tego wielkiego Polaka. Kadeci wystawili posterunek honorowy oraz w imieniu dyrekcji szkoły, grona pedagogicznego, rodziców uczniów oraz szkolnej społeczności złożyli wiązankę kwiatów.

Warto odnotować, że imieniny Marszałka świętowano w II RP z wielką pompą w całym kraju. Jednak zwyczaj publicznego obchodzenia imienin Józefa Piłsudskiego zapoczątkowali legioniści już w 1915 roku. W niepodległej Polsce imieniny Piłsudskiego stały się okazją do manifestowania szacunku i przywiązana do Marszałka, m.in. gdy przebywał na Maderze, otrzymał od rodaków ponad milion kartek pocztowych z życzeniami.

Dyrekcja ZSEiT dziękuje kadetom za poświecenie swojego wolnego czasu.  To była kolejna żywa lekcja patriotyzmu.