Ostatnia grupa z ZSEiT na zagranicznych stażach w Rimini

[05.06.2023]

W dniach od 20 maja do 3 czerwca 2023 roku ostatnia grupa dziesięciu uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku wraz z opiekunami panią Sylwią Szcześniak i panią Izabelą Puzio przebywała w Rimini w ramach projektu Akredytacja Erasmus + „Europejskie staże droga do profesjonalizmu”.

Uczniowie zdobywali doświadczenie zawodowe w trzech sektorach: gastronomicznym, ekonomicznym oraz w agrobiznesie. Praktykanci realizowali swoje staże u włoskich przedsiębiorców. Pracowali w restauracjach, w siedzibie w Sistema Turismo, w dziale administracji oraz na gospodarstwie specjalizującym się produkcją roślinną. Dzięki temu nabyli oni nowe umiejętności oraz doskonalili swoje kompetencje językowe w zakresie języka angielskiego i włoskiego.

Ponadto podczas pobytu również aktywnie spędzali wolny czas. Między innymi zwiedzili San Marino – jedno z najmniejszych państw w Europie, gdzie wysłuchali od pani przewodnik życiorysu św. Marinusa. Odwiedzili także Park Italia in Minatura, tu mogli zobaczyć Włochy w pigułce. Poznali historię urokliwego miasteczka Rimini. W trakcie pobytu korzystali również z pięknych piaszczystych plaż, spędzając czas na kąpielach oraz grze w siatkówkę. Restauracja hotelowa przygotowywała dla uczestników projektu bardzo zróżnicowane menu, co pozwoliło na poznanie różnych smaków nowych potraw.

Jedna z opiekunek – pani Izabela Puzio, biorąc udział w ob shadowing, podniosła swoje kwalifikacje i zdobyła nowe doświadczenie zawodowe w branży gastronomicznej. Przez tydzień współpracowała z kucharzami restauracji La Cappa, która głównie serwowała dania kuchni śródziemnomorskiej oraz pizzę. Pani Iza nie tylko przyglądała się pracy kucharzy, ale również aktywnie uczestniczyła w przygotowywaniu potraw.

Na koniec odbytego stażu młodzież otrzymała certyfikaty potwierdzające udział w mobilności.  Pełni wrażeń, bogatsi o nowe doświadczenia wrócili do Polski, mając nadzieję, że to nie był ich ostatni wyjazd z ERASMUSEM.

Tym wyjazdem kończy się realizacja bieżącego projektu, w którym uczestniczyło 26 uczniów i 3 nauczycieli wykonujących mobilności w trzech europejskich krajach. Przed nimi jeszcze uroczyste podsumowanie i prezentacja nabytych kompetencji.

Projekt finansowany ze środków unijnych na kwotę 54.992 euro.

Relacja fotograficzna: https://www.zseit.paslek.edu.pl/pl/gallery/156/